Trzynaście powodów – kolejny świetny serial Netflixa

Netflix robi dobre seriale – pewnie większość o tym już dobrze wie. Serio, jeśli chcecie znaleźć dla siebie jakiś kolejny pożeracz czasu – przejrzyjcie listę seriali Netfixa. Tak właśnie trafiłam na Trzynaście powodów… 3 dni… 3 dni zajęło mi obejrzenie trzynastu prawie godzinnych odcinków tego serialu… i znów jestem na głodzie. To jest właśnie jedyny minus seriali Netflixa – nie starczają na długo.

Trzynaście powodów – serial na podstawie książki Jaya Ashera

Czy jest to serial młodzieżowy – tu zdania mogą być podzielone, na pewno jednak jest on o młodzieży. Powstał na podstawie bestsellera New York Timesa – książki Jay Ashera 13 powodów. O książce słyszałam różne opinie, od pełnych zachwytu do głosów najbardziej niezadowolonych, którzy porzucali lekturę już na początku. O serialu tego nie można powiedzieć. Świetnie poprowadzona narracja trzyma w napięciu cały czas. Przyjrzyjmy się w jaki sposób to zrobili.

13 powodów serial

Serial przedstawia historię dziewczyny Hannah, która popełniła samobójstwo. Przed śmiercią nagrywa się na 13 kaset i wyjaśnia, dlaczego to zrobiła. Każda część dotyczy jednej osoby, która przyczyniła się do jej decyzji. Po kolei kasety trafiają do każdej z tych osób, a po ich przesłuchaniu mają znaleźć się u następnej.

W pierwszym odcinku poznajemy Claya, który jako kolejna osoba dostaje taśmy. Przez cały serial będziemy mu towarzyszyć w ich odsłuchiwaniu, co nie zawsze będzie dla niego przyjemne. Narracja w serialu idzie zatem na dwóch poziomach – Jaya, który odsłuchuje taśmy i retrospekcje bądź głos z off-u Hannah opowiadającej swoją historię.

Clay wydaje się porządnym, sympatycznym chłopakiem, który chyba nie mógłby nikomu zrobić krzywdy. Dlaczego zatem znalazł się na taśmach… Uwierzcie, to właśnie tej odpowiedzi będziecie szukać przez większość serialu. Sam Jay z trudnością będzie odsłuchiwał kolejne taśmy w obawie, że następna jest właśnie jego.

Trzynaście powodów – serial młodzieżowy?

Tak, sposób poprowadzenia narracji jest naprawdę bardzo dobry i niesamowicie wciąga, ale to nie jedyne mocne strony tego serialu. Dobrze dobrani aktorzy, zabawne dialogi, dobra reżyseria i sam temat samobójstwa młodej dziewczyny powoduje, że zaliczam ten serial do naprawdę udanych.

13 powodów serial

Zastanawiacie się co spowodowało, że Hannah dopuściła się tak radykalnego czynu? Nie, nie powiem Wam, przekonajcie się sami. Serial ten świetnie pokazuje jak czasami niewielka, drobna sprawa, w oczach drugiego człowieka może przybrać rozmiary ogromnej tragedii. Często ten niewielki drobiazg może mieć poważne konsekwencje.

Choć serial ten dotyczy młodzieży, jest o nim i ukazane są w nim problemy nastoletnich uczniów z college’u, z pewnością nie jest jedynie dla nich. Niektóre sceny są naprawdę drastyczne i pojawiają się tak nagle i nieoczekiwanie, że uderzają swoją brutalnością, choć z pewnością widzieliście już gorsze. Nie spodziewajcie się kolejnego pustego sitcomu. To coś więcej, i to coś jest naprawdę dobre. 🙂

Dodaj komentarz